Do uplynulého volebního období vstupovalo Lanškrounské fórum jako nováček. Ve volbách v roce 2014 zvítězilo a získalo šest mandátů v jednadvacetičlenném zastupitelstvu. Mandát starosty získal Radim Vetchý a společně s dalšími zastupiteli prosazoval volební program Lanškrounského fóra. Ne všechny body volebního programu se podařilo prosadit, ale ty hlavní body byly naplněny. Je samozřejmé, že by Lanškrounské fórum samo tyto body programu neprosadilo. Je to zásluhou všech koaličních zastupitelů a radních, případně i dalších zastupitelů, kteří konkrétní věc podpořili. Jen díky dobré spolupráci, přátelské a tvůrčí atmosféře i držení slova se podařilo udržet koalici pevnou až do konce volebního období. To považujeme za jeden z nejvýznamnějších úspěchů působení ve vedení města.


Opravy ulic
180928 ulice1Během čtyř let se ve městě opravilo 18 ulic v celkové délce 4,5 kilometru. Ano, hodně jich ještě opravu potřebuje. Ale uznejte sami – v tomto volebním období se s opravami nezahálelo. Připravili jsme také koncepci řešení dopravy na Teslově a v centru města.
Kromě toho bylo úspěšné jednání s krajem, který konečně opravil ulici TGM. Předchozí vedení města o zajištění její opravy jen mluvila, vaše auta přitom dál trpěla pokaždé, když jste po tom tankodromu projeli.


Kulturní dům
180926 kulturak1
Do konce roku 2014 byla velká šance získat na rekonstrukci Společenského domu dotaci až do výše 85 %. Bývalá vedení města se o ni ale bohužel ani nepokusila požádat. Přesto všechny strany před minulými volbami slibovaly vybudování či rekonstrukci kulturního domu.
To se během čtyř let téměř kompletně podařilo – do otevření nového kulturního domu zbývá několik měsíců. Podařilo se zachovat kulturu tam, kde má tradici. Podařilo se najít využití pro historickou vilu, která bude krásně opravená. Tu doplní přístavba s variabilním uspořádáním pro pořádání plesů, koncertů, divadel a různých show a představení.

Transparentnost
180924 transparentnostMěsto pod naším vedením začalo pravidelně zveřejňovat přehled uhrazených faktur. Najdete v něm název dodavatele, předmět fakturace, číslo faktury a samozřejmě částku. V přehledné tabulce jsou položky korunové i milionové. Město a jeho organizace nad rámec zákona zveřejňují i uzavřené smlouvy.

Poliklinika
180922 poliklinikaK problematice rekonstrukce polikliniky jsme se po volbách 2014 dostali poměrně nečekaně. Tehdejší koalice ODS a KDU-ČSL totiž tvrdila, že po několika neúspěšných pokusech prodat zdravotní péči do soukromých rukou konečně našla investora, který polikliniku postaví. S privatizací zdravotnictví jsme nesouhlasili, ale respektovali jsme rozhodnutí bývalých vedení radnice a nabídli jsme součinnost při stavbě soukromé polikliniky. Nicméně hned po několika měsících zkrachoval i tento soukromý projekt a před námi byly dvě možnosti – buď postavit městskou polikliniku, nebo dopustit přesun polikliniky za město – mimochodem do projektu tolik podporovaným vlivným členem ODS.

Podpořeni peticí dvou tisíc lidí jsme se odhodlali k odvážnému kroku – rekonstruovat polikliniku na stávajícím místě. Vzhledem ke stavu budovy, která několik desetiletí jen chátrala, se klasická rekonstrukce ukázala jako nerealizovatelná. Připravili jsme proto projekt výstavby nové, dispozičně moderní a větší budovy na stávajícím místě. Vyžádalo si to sáhodlouhá jednání s památkáři, kvůli kterým se stavba o více než rok zpozdila. Ta ale byla, stejně jako jednání s lékaři, nakonec úspěšná.

Bude se jednat o složitou stavbu, během níž budou muset být někteří lékaři v provizorních ordinacích, ty jsou již také připraveny. Výsledek ale bude stát za to – bude se jednat o moderní budovu, která je již v tuto chvíli naplněna stávajícími nebo i novými lékaři. Navíc přímo v srdci města, které se tak nemusí bát dalšího odlivu lidí.

Projektová dokumentace je těsně před dokončením a nejpozději v polovině roku 2019 může začít výstavba.
Může to mít ale jeden velký háček – strany ODS, Demokratické fórum a Společně pro Lanškroun chtějí podle svých programů tento projekt buď "optimalizovat", přepracovat, nebo rovnou shodit ze stolu a hledat jiného, znovu soukromého investora. Výsledek bude jediný – dalších několik let hledání developerů, složitých jednání, opětovného projektování a zbytečné vynaložení finančních prostředků. Dalších několik let, kdy se budou Lanškrouňáci chodit léčit do budovy, kde na ně padá omítka...

Pro Lanškrounské fórum je realizace projektu polikliniky hlavním bodem programu a absolutní prioritou. Připravili jsme kvalitní projekt, který jsme odhodláni realizovat. Projekt, který bude sloužit všem Lanškrouňákům.


Zásobník projektů
180919 suplikPro další volební období jsme připravili projekty, které odráží potřeby a priority občanů. Jen s dobře připravenými projekty totiž bude město připraveno rychle reagovat na případné dotační výzvy. V zásobníku projektů je například městská poliklinika, rozvoj sportovního areálu, čisté koupání v areálu koupaliště, modernizace městské knihovny, obnova prostoru vlakového nádraží nebo revitalizace parku u kulturního domu.

Investice v Dolním Třešňovci
180918 tresnovec1Významným způsobem jsme investovali v Dolním Třěšňovci. Multifunkční hřiště, školní zahrada, pět opravených ulic, nová střecha hasičské zbrojnice i veřejné osvětlení – to byly investice v letech 2014-2018. Celkem jsme na rozvoj Dolního Třešňovce během čtyř let vyčlenili přes 10 milionů korun.

Rozvoj lokality rybníků
180916 hlaska1Formou malých projektů jsme rozvíjeli lokalitu lanškrounských rybníků. Výsledkem je nové molo na Dlouhém rybníku, turisty oblíbená vyhlídka Hláska na sjezdovce nebo dětské lanové centrum na Lanškrouňáčku. Díky nové stezce, lavičkám, košům, venkovním posilovacím strojům, kultivovanému vstupu a dalších nízkonákladových akcí se snažíme udělat z pláže Dlouhého rybníka krásné místo pro odpočinek.

Fotbalová hřiště180911 fotbal2Dříve se v Lanškrouně investovaly desítky milionů do výstavby nových sportovišť, ale na ty už fungující se zapomínalo, a ta proto chátrala. To se podařilo změnit. Investovali jsme do modernizace fotbalových hřišť v Dolním Třešňovci i Lanškrouně. Lanškrounští fotbalisté tak mají nové tribuny pro 192 diváků, střídačky i oplocení. V Dolním Třešňovci bylo vybudováno víceúčelové hřiště s umělým povrchem.

 

Nakládání s odpady
180827 technickyZa čtyři roky se ve městě udělaly i důležité věci, kterých jste si možná nevšimli. Například jsme uhájili fungování sběrných míst nebo jsme prosadili investice do areálu technických služeb, který nebyl připraven na provoz moderního sběrného dvora. Zajistili jsme i navýšení kapacity skládky.
Z důvodu dlouhotrvající nespokojenosti s manažerským vedením a četným stížnostem od občanů došlo k výměně vedení technických služeb.
Podporovali jsme místní systém třídění odpadu. Výsledkem byla výborná umístění v celorepublikové soutěži zaměřené na třídění odpadů s názvem Křišťálová popelnice 2016 a 2017.

Moderní infocentrum
180825 ic1Konečně má Lanškroun reprezentativní a moderní informační centrum, na které může být hrdý. Informační centrum poskytuje příjemné zázemí i pro rodiny s dětmi. Lanškroun má turistům co nabídnout, teď už je může přivítat v důstojném prostředí.

 

Škola v Dolním Třešňovci
180825 skolaProsadili jsme vznik školy vzdělávající alternativní formou. Z nefunkční školy v Dolním Třešňovci se stala škola, o kterou je zájem rodičů z širokého okolí. Podporovali jsme také nízkoprahové centrum O.K. klub nebo Rodinné centrum Dětský svět, které pořádá programy pro rodiny dětí s poruchami autistického spektra a oblíbené Kavárničky dříve narozených.

Městský architekt
180824 kokes

Střet zájmů je nepřijatelný. A to i u městského architekta. Proto jsme ve spolupráci s Českou komorou architektů zcela změnili jeho funkci.
Nový městský architekt byl vybrán na základě transparentního výběrového řízení. Současně jsme zahájili spolupráci s mnoha významnými architekty (i zahradními).
Ve spolupráci s městským architektem a Českou komorou architektů město uspořádalo veřejnou architektonickou soutěž na dopravní terminál na vlakovém nádraží.

 

Spolupráce s firmami
180821 firmyUž několikrát jsme psali o tom, jak důležitý je pro naše město průmysl a firmy, které zde sídlí. Od počátku volebního období se je snažíme podporovat v jejich možném rozvoji. Město zajistilo pozemky pro rozšíření společností SCHOTT, Wendell a SOMA. Jako mimořádně přínosné vidíme navázání spolupráce mezi lanškrounskými školami a zdejšími firmami. Vzájemná spolupráce města, firem a škol je příkladem pro ostatní.

 

Koncepce zeleně180818 zelenChceme město, kde se dobře dýchá. Město, kde se dá schovat ve stínu stromů. Prosadili jsme proto vytvoření koncepce zeleně a zahájili spolupráci s profesionály v oblasti zahradní a krajinné architektury. Výsledkem jsou stromořadí v nových ulicích i krásně rozkvetlé plochy v centru města.

 

Rodinné integrační centrum
180817 ric

Co se v uplynulých čtyřech letech podařilo? Třeba vybudování centra, které pomáhá rodinám s dětmi a také dospělým osobám s poruchami autistického spektra (PAS). Lanškrounské Rodinné Integrační Centrum zajišťuje podporu rodinám a osobám s PAS ze širokého okolí. Mimochodem se jedná o jeden z projektů, na který se městu podařila získat dotace.

Vyhláška pro pohyb psů
180815 psiSLÍBILI JSME, že změníme vyhlášku, která upravuje pohyb psů na veřejném prostranství. Ta původní byla pro jejich majitele šikanózní a fakticky zakazovala volný pohyb psa kdekoli na území města - musel být neustále uvázán a nosit náhubek.
Svůj slib JSME SPLNILI - v nové vyhlášce jsou vyjmenovány tři lokality, kde se může pejsek volně proběhnout. Město by nemělo zbytečně šikanovat, ve městě se má dobře a svobodně žít všem jeho obyvatelům.


Odkaz Tesly
180811 teslaObtížně bychom hledali malé město s tak významnými průmyslovými podniky, jako má Lanškroun. Velká část z nich navazuje na činnost TESLY. Ta v minulosti zaměstnávala tolik lidí, že na Lanškrounsku snad nebyla rodina, ze které by alespoň někdo v TESLE nepracoval.

Právě proto, jaký TESLA měla a stále má pro rozvoj města význam, je potřeba si ji připomínat. Společně s polským partnerským městem Dzierżoniów jsme proto připravili a realizovali projekt, který odkazuje na průmyslovou tradici obou měst. Na začátku srpna v Polsku otevřeli výstavu o tamní elektrotechnické firmě DIORA. V Lanškrouně pak můžete navštívit naučnou trasu "od sochy k soše", která připomíná TESLU a její výrobky.

© 2019 Lanškrounské fórum, Veškerá práva vyhrazena | Realizace HezkéWEBY.cz
Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas.