Vinaora Nivo Slider
04Květen

Lanškrouňáci se mohou již potřetí podílet na rozhodování o investicích ve městě

Lanškrouňáci se mohou již potřetí podílet na rozhodování o investicích ve městě

Zahajujeme třetí ročník participativního rozpočtu. Po dvou úspěšných ročnících, ze kterých vzešla řada nápadů, startuje 3. května třetí ročník. Lanškrouňáci tak mají opět příležitost podávat návrhy na zkvalitnění veřejného prostranství a navrhovat další možnosti vyžití ve městě. V rozpočtu města je vyčleněn jeden milion korun a stejně jako v minulých letech rozhodne veřejnost v podzimním hlasování o projektech, které si zaslouží realizovat.

Navrhované projekty mohou předkládat prostřednictvím hlasovacího formuláře obyvatelé města starší patnácti let do konce července. Finanční limit pro každý projekt je 800 tisíc korun. V průběhu srpna a září radnice posoudí a zhodnotí jejich realizovatelnost a dodržení stanovených pravidel, zároveň budou probíhat diskuze s navrhovateli vítězných projektů. Prezentace vybraných projektů proběhne v říjnu a veřejnost o nich bude moci hlasovat od 1. do 14. listopadu. Hlasovat je možné online nebo využít tištěný formulář, který bude součástí listopadového čísla městských novin. Realizace vítězných projektů proběhne v roce 2022. Nově navržené projekty se postupně představí veřejnosti na webových stránkách města, facebookových stránkách města a v městských novinách. Veškeré podrobnosti k 3. ročníku participativního rozpočtu jsou umístěny na webových stránkách mujrozpocet.lanskroun.eu, kde také můžete podávat nové návrhy.

Pravidla zůstávají v zásadě stejná vyjma jedné novinky, která se týká přepočtu hlasů. Starosta města Radim Vetchý vysvětluje změnu ve způsobu hlasování: „Záporné hlasy, udělované jednotlivým projektům v podzimním hlasování, budou mít nově hodnotu půl bodu. Cílem participativního rozpočtu je snaha o zapojení veřejnosti do života ve městě a zároveň motivovat občany Lanškrouna k opakovanému zapojení se do utváření veřejného prostoru. V prvním i druhém ročníku končilo v hlasování několik projektů se záporným číslem a to mohlo navrhovatele odrazovat od účasti v dalším ročníku. Snížením hodnoty záporného hlasu chceme podpořit a motivovat i neúspěšné navrhovatele, aby se zapojili i v ročnících následujících. Věřím, že třetí ročník bude stejně úspěšný, jako ročníky předešlé.”

Ohlédnutí za minulými ročníky

Díky uplynulým ročníkům jsme získali řadu zajímavých a originálních nápadů. Projekty z prvního ročníku již zdobí město a slouží obyvatelům. Pro připomenutí uvádíme sedm neúspěšnějších projektů, které byly realizovány v roce 2020: Nejvíce hlasů získala výsadba pěti listnatých stromů na náměstí, v rámci projektu bezbariérový Lanškroun – I. etapa byly upraveny chodníky v ulici M. Majerové, v areálu koupaliště byl rozšířen mobiliář, přibyla zeleň a dětské hřiště u Dlouhého rybníka získalo nové herní prvky. Lavičky u dopravního hřiště byly zastřešeny a proběhla rekonstrukce autobusové zastávky „U města Milána“.

Ve druhém ročníku byly realizovány tři projekty, které získaly největší počet hlasů, a jejich společná hodnota nepřesáhla 1 milion korun. Nejvýznamnější investicí je obnova a zprovoznění kašny na náměstí. Tato akce je ve fázi přípravy projektu stejně jako absolutní vítěz loňského ročníku - oprava poškozených schodů v průchodu mezi ulicemi Dobrovského a Třešňoveckou. Na druhém místě se v loňském roce umístil projekt Stromy podél cest, který se již brzy dočká realizace. Výsadba 50 ovocných stromů proběhne 8. května 2021.

Tisková zpráva Města Lanškroun

© 2022 Lanškrounské fórum, Veškerá práva vyhrazena | Realizace HezkéWEBY.cz
Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas.