Vinaora Nivo Slider

Pracujeme pro město...

... a jsme připraveni v tom pokračovat


Lanškroun jako město, kde se pohodlně chodí i řídí
Nejhorší ulice v Lanškrouně? Dříve Masaryčka, dnes Lidická. Obě krajské silnice. Nejhorší část té první byla opravena v roce 2016, Lidická by se měla dočkat v příštím roce. Po opakovaných urgencích jsme získali od krajských politiků příslib, že ji zařadí do rozpočtu. Se státem jednáme o výstavbě kruhového objezdu “u Kocourka”, za město jsme se k projektu již vyjádřili. Jde o frekventovanou a nepřehlednou křižovatku, kde už došlo k několika vážným nehodám. Kruhový objezd by byl jednoznačně krokem ke zvýšení bezpečnosti.

Samozřejmě počítáme s tím, že jakmile se kraj pustí do opravy silnice na Lidické, město opraví okolní chodníky. Nové chodníky si zaslouží i ulice Tomáše Garrigua Masaryka od “skokanských můstků” směrem z města.

Rekonstruujeme i další ulice v několika lokalitách napříč městem. V samém centru to budou ulice Čechova, Hradební a Strážní. V lokalitě rybníků ulice Petra Bezruče a Franze Kafky. Na sídlišti silnice od Konzumu po křižovatku s ulicí Opletalova - včetně zpřehlednění křižovatky. A na Teslově ulice Bedřicha Smetany mezi ulicemi Palackého a Nerudova. Počítáme také s rekonstrukcí ulice Na Větru.

Samozřejmostí jsou přípravy oprav ulic pro další roky – v příštích čtyřech letech takto přichystáme projekty k opravě komunikací na sídlišti U Papíren a ulic Nerudova, Na Výsluní a Škroupova.

 

Lanškroun jako město pohybu, sportu a zábavy
220907 biotopV Lanškrouně je dlouhodobě poptávka po čistém koupání. My jsme připraveni na realizaci biotopu – čistého přírodního koupání u Dlouhého rybníka. Jeho návštěvníci budou mít jistotu čisté vody, koupání zůstane tam, kde má tradici a provoz biotopu výrazně nezatíží městský rozpočet, což vnímáme v době vysokých cen energií za velmi důležité. Pro návštěvníky areálu po etapách vybudujeme nové parkoviště.

K létu kromě koupání patří také cyklistika. Po realizaci cyklostezek do Sázavy a Žichlínku jsme připraveni na výstavbu cyklostezky do Lukové. Naši maximální podporu má i vybudování dálkové cyklotrasy č. 8 v koridoru Děčín-Hradec Králové-Ústí nad Orlicí-Česká Třebová-Lanškroun-Olomouc-Ostrava. Pro obyvatele našeho regionu bude obzvlášť přínosný úsek Rudoltice-Rybník. Postupně navíc budeme realizovat doporučená opatření z koncepce cyklodopravy pro komfort a bezpečí cyklistů v našem městě – například zobousměrnění některých jednosměrek pro cyklisty, zřízení přejezdu pro cyklisty apod.

Dobrou zprávu máme i pro další aktivní sportovce – třeba volejbalisty nebo florbalisty. Získali jsme stavební povolení na výstavbu sportovní haly. Uděláme maximum pro získání dotace na její výstavbu. Chceme také nahradit hřích z dob výstavby atletického stadionu a pokusit se získat dotaci na stavbu šaten a skladovacích prostor.

Plně podporujeme i lanškrounskou kulturu. Ukazuje se, že L´Art je magnetem pro úspěšné umělce, aby přijeli do Lanškrouna. Z toho máme radost. Vážíme si také tradice místního kina. Budeme ho nadále podporovat, postupně modernizujeme jeho technologii i sál po vzoru moderních kin.

 

Lanškroun jako město, ve kterém mají kde bydlet mladí i staří
220907 seniorPopulace stárne a kapacity domovů pro seniory přestávají stačit. A ten lanškrounský není výjimkou. Uděláme maximum pro to, abychom přístavbou navýšili jeho kapacitu. Seniorů, kteří potřebují kvalitní celodenní péči, přibývá a nám záleží na tom, aby měli důstojné stáří v příjemném prostředí domova pro seniory.

Celé Česko ale řeší i nedostatek možností k běžnému bydlení. My dlouhodobě pracujeme na tom, aby bylo kde bydlet. V příštích čtyřech letech v Lanškrouně vznikne přes 100 nových bytů. A to zejména na ulicích Vančurova a Čelakovského. Podpoříme také realizaci proměny ležáckých sklepů a sladovny na Pivovarském náměstí, investor již po mnoha složitých jednáních zažádal o stavební povolení. Dalšími významnými rozvojovými lokalitami jsou prostor bývalého statku na Dvorských Lánech a oblast Na Výsluní. Tam chceme dle zpracované územní studie po dohodě s dalšími vlastníky připravit parcely pro stavbu až pro 48 rodinných, 26 řadových a 5 bytových domů. K novým bytům napříč městem samozřejmě bude vybudován i dostatečný počet parkovacích míst.

Pomocí studie zjistíme i možnosti rozvoje v lokalitách Za Střelnicí a v Dolním Třešňovci.

Problematika bydlení ale neznamená jen stavět nové domy. Proto, i s ohledem na vysoké ceny energií, podpoříme rekonstrukce, zateplení a výměny oken v městských bytových domech. Po vzoru jiných měst pak vyčleníme k pronájmu startovací byty pro mladé. Nechceme, aby se mladí kvůli nemožnosti sehnat bydlení stěhovali z Lanškrouna.

Chceme pomoci také těm, kteří nebydlí v městských budovách, chtějí si opravit svůj dům, ale momentálně na to nemají našetřeno. Zřídíme proto fond rozvoje bydlení a občanům Lanškrouna poskytneme půjčku s výhodným úrokem na opravu střech, výměnu oken nebo novou fasádu. Funguje to v jiných městech, tak proč by nemohlo u nás. I to přispěje k tomu, aby byl Lanškroun upraveným městem.

 

Lanškroun jako město, které myslí na budoucí generaci
Během osmi let jsme dokázali, že rozvoj škol je pro nás důležitý. I pro příští volební období máme plán pro každou ze škol. Pro 2. stupeň ZŠ A. Jiráska připravíme projekt modernizace.220907 skolka Realizovat chceme nové bezbariérové odborné učebny v podkroví školy, hřiště u ZŠ B. Smetany, ke kterému už je hotový projekt, hřiště u ZŠ Dobrovského, kde se připravuje projektová dokumentace, nebo revitalizaci zahrady u MŠ Žižkova. Na tyto projekty budeme pečlivě sledovat možnosti dotačních titulů.

Z toho, co město zvládne i bez dotace, jmenujme například postupnou modernizaci tělocvičen na ZŠ Dobrovského a ZŠ A. Jiráska, zpřehlednění dopravní situace a nové možnosti parkování před školami nebo opravu fasády na ZŠ Dolní Třešňovec. Pro tuto školu se pokusíme získat prostředky i na realizaci venkovní učebny.

Zejména ve školství ale platí, že investice do majetku nejsou všechno. Proto budeme podporovat také rozšíření péče pro děti v předškolním věku a mimoškolní aktivity, naši podporu má práce Domu dětí a mládeže.

 

Lanškroun jako město uprostřed zdravé a krásné krajiny
Lanškroun leží uprostřed krásné přírody. Chceme, aby bezprostřední okolí města bylo hezké na pohled a současně pomohlo s následky sucha i přívalových dešťů. Realizovat chceme propracovaný plán územního systému ekologické stability. Obnovíme staré cesty v polích, vysadíme stromy a keře, vybudujeme protipovodňová opatření. Na tyto projekty budeme hledat možnosti dotací.

V samotném městě pak budeme pokračovat ve zvelebování parku u nového kulturního domu. Vznikne tak další prostor pro pořádání kulturních akcí a odpočinek. Podobný záměr máme s nově vzniklou stezkou pod korunami stromů. Rádi bychom dokončili i zpřístupnění Třešňoveckého potoka v Pivovarské zahradě. Vybudujeme také lávku v Pivovarské zahradě.

Nepůjde přitom o jedinou lávku, kterou postavíme. Další bude u Olšového rybníka a zajistí bezpečný pohyb návštěvníků této krásné lokality. V lokalitě Obory za pomoci dotace vybudujeme také nové vstupy do městských lesů. Ty zdůrazní důležitost této přírodní lokality a současně zabrání vjezdu motorek, čtyřkolek a koní do rekreační oblasti.

 

Lanškroun jako město, které pomáhá a neklade překážky
Je pro nás důležité, aby město bylo pro občany partnerem, ne překážkou. Budeme proto pokračovat v úsilí přilákat do města nového dětského lékaře. Věříme, že nám v tom pomůže prostředí nové polikliniky. Ordinace pro pediatra je tam připravená.

Chceme motivovat mladé páry k tomu, aby zůstaly v Lanškrouně a nestěhovaly se jinam. K tomu by mohlo pomoci mimo jiné tzv. porodné – jednorázový příspěvek za narozené dítě pro rodiny s dlouhodobým trvalým bydlištěm ve městě. Vnímáme to jako jednu z možností, jak zvrátit odstěhovávání mladých lidí, se kterým se potýká většina malých měst. Uvědomujeme si, v jak složité situaci se mohou rodiny vinou zdražování ocitnout. Rodičům prvňáčků proto přispějeme na nákup školních pomůcek.

Život chceme usnadnit ale i při běžnějších činnostech, než je narození dítěte. Za zmínku stojí třeba zavedení přívětivého způsobu třídění odpadů v domácnostech (nádoba na plast a papír by měla být u každého domu) nebo pokračující digitalizace úřadu – například propojení města s portálem občana. Chceme, aby úřad byl přívětivý ke svým občanům, proto zavedeme možnost zaslat většinu žádostí on-line. Osobní řešení požadavků s úřadem samozřejmě zachováme, chceme ale využít i moderní technologie k možnosti komunikovat s úředníky na dálku.

 

Lanškroun jako město připravené na další investice
Kdo je připraven, není překvapen. Tak se snažíme přistupovat k investicím a případným dotacím. Máme k realizaci nachystanou celou řadu projektů. A budeme v tom pokračovat.

Máme v plánu nechat vyhotovit dvě projektové dokumentace k důležitým investicím. Tou první je hasičská zbrojnice pro výjezdovou jednotku a dobrovolné hasiče, na kterou se současně pokusíme získat dotaci. Tou druhou pak objekt zubárny, který by měl být bezbariérový a postupně modernizovaný.

 

vizualizace: lanskroun.eu

© 2022 Lanškrounské fórum, Veškerá práva vyhrazena | Realizace HezkéWEBY.cz
Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas.