09Prosinec

Město se musí připravit na pokles příjmů, stát mění pravidla na poslední chvíli

201209 rozpocetUž od jara bylo jasné, že se obecní rozpočty budou muset v roce 2021 popasovat s poklesem příjmů způsobeným dopady koronavirové krize. Rozpočet města Lanškroun na příští rok byl ke konci listopadu připravený ke schválení. Mezitím ale poslanci 19. listopadu schválili daňové změny, zejména zrušení superhrubé mzdy, které budou pro obce znamenat další značné propady v příjmech.

„Pro naše město by pokles daňových příjmů činil přibližně 20 milionů korun,“ vysvětluje vedoucí finančního odboru Renáta Krčová. Stále přitom není definitivně jasné, jestli k daňovým změnám dojde, nebo nikoliv. Na tahu je Senát, který může projednávání daňového balíčku vrátit do Poslanecké sněmovny. Ani tři týdny před koncem roku tak obce nevědí, s jakými financemi mají počítat. „Od začátku krize nám ze strany státu chybí důvěryhodná data k příjmové stránce rozpočtu. Ve chvíli, kdy se ho podařilo sestavit, přišla rána v podobě v tuto chvíli nesmyslného a populistického zrušení superhrubé mzdy. Rada města se proto rozhodla zvolit cestu rozpočtového provizoria,“ uvedl starosta Radim Vetchý.

O provizoriu by mělo zastupitelstvo rozhodnout na prosincovém jednání, přepracovaný rozpočet pak bude předložen na začátku roku. Do jeho schválení může město hradit provozní záležitosti a nejnutnější výdaje zabezpečující provoz a údržbu města, městského úřadu a příspěvkových organizací. „Pokračovat můžeme také v investicích, které přecházejí z roku 2020, tedy poliklinice a zasíťování parcel. Může se začít také s rozšiřováním kapacity skládky,“ řekl radní Josef Fuchs.

Kde chce město ušetřit, sdělil Radim Vetchý: „Jen velmi neradi bychom škrtali v investicích. Městský úřad, příspěvkové organizace a městské firmy mají za úkol hledat provozní úspory.“ Vedení města současně věří, že stát ještě dopady daňových změn zmírní – buď v podobě jejich úpravy, nebo schválením kompenzací. „Absolutní prioritou zůstává dokončení polikliniky. Občané se o tuto investici bát nemusí. Stávající budova je už několik desetiletí nedůstojná pro péči o naše zdraví. Nechystáme se dostavbu polikliniky rušit ani protahovat,“ říká starosta Radim Vetchý.


Tisková zpráva města 7. prosince 2020

© 2019 Lanškrounské fórum, Veškerá práva vyhrazena | Realizace HezkéWEBY.cz
Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas.