20Březen

V těžké době pomáhají dobrovolníci i město

200326 dobrovolniciCelá Česká republika zažívá situaci, která je pro všechny nová. Každý se snaží ochránit nejen sebe, ale i své blízké. Město Lanškroun dělá vše pro to, aby situaci ohledně šíření koronaviru nepodcenilo a přistoupilo k několika opatřením. Zároveň ve spolupráci s dobrovolníky přichází s aktivitami, které by měly pomoci seniorům, ale také zaměstnancům IZS a dalším občanům.

V pondělí 16. března odpoledne se na pokyn vedení města zavřely mateřské školy. Od stejného dne dostali pedagogičtí pracovníci pokyn k práci z domova. Rada města také ukončila výdej stravy pro veřejnost ve školní jídelně Madoret a ponechala pouze rozvoz jídla. Dále bylo rozhodnuto o dalších organizačních a hygienických opatřeních ve všech zřizovaných organizacích. „Rada města se snaží na aktuální situace reagovat co nejrychleji. Jde nám hlavně o zdraví a bezpečnost všech obyvatel,“ komentuje kroky rady města starosta Radim Vetchý. Pro veřejnost se z preventivních důvodů uzavřel i městský úřad.

Už o víkendu město ve spolupráci s dobrovolníky spustilo projekt „Nejste na to sami“, který zajišťuje službu donášky potravin, léků a hygienických potřeb pro obyvatele starších 60 let. „Senioři si mohou donášku domluvit ve všední dny od 7:00 do 10:00 hodin na telefonním čísle 703 309 125. S operátorem domluví detaily a zpravidla následující den mohou očekávat donášku domů. Předání nákupu a platba probíhá v bezpečné vzdálenosti. Doručení, které zajišťují dobrovolníci, je zdarma,“ popisuje službu pro seniory koordinátor projektu Hynek Brýdl. Na službě spolupracuje více než 20 dobrovolníků, kteří nejsou pouze z Lanškrouna, ale i z Lukové nebo Tatenice. Zájem je jak o nákupy, tak o návštěvy lékáren. „Pro vyzvednutí léků je důležité mít e-recept, který senioři přepošlou operátorovi. Bez něj bohužel nemůžeme léky na předpis vyzvednout,“ dodává Hynek Brýdl. Velký zájem o nákupy se očekává před víkendem.

Další službou pro občany je hlídání dětí pracovníků IZS. Lékaři, zdravotní sestry, profesionální hasiči a policisté mohou nechat po domluvě své ratolesti v prostorách Rodinného centra Dětský svět, kde se o ně starají asistentky z řad pedagogů a studentů učitelských a zdravotních oborů. Tento týden hlídají tři děti a na ten následující se už informovali další zájemci. „Momentálně se staráme i o děti zaměstnanců domova pro seniory, protože je nevyužitá kapacita ze strany osob pracujících v IZS. Zároveň naše aktivizační pracovnice připravují na facebookové stránce rodinného centra na každý den aktivity pro rodiče s malými dětmi, aby jim pomohly hladce zvládnout společný čas doma,“ popisuje situaci Vladislava Hanyšová.

Po celém městě se také strhla vlna solidarity, kdy lidé šijí chybějící roušky. Tuto dobrovolnickou aktivitu má na starosti Jaromíra Staňková. „Aktuální počet dobrovolníků, kteří stříhají, šijí, žehlí, se k 17. březnu vyšplhal k 70 osobám. O všech ještě nevíme, ozvou se ve chvíli, kdy mají ušito,“ říká Jaromíra Staňková. První dodávka asi 500 ks roušek byla rozdělena mezi lékaře, dům seniorů, lékárny, městskou a státní policii, hasiče, supermarkety, čerpací stanice a některé maloobchodní prodejny.

„Je pozitivní, že lidé v krizových situacích drží při sobě. Jsem velice rád, že se do všech aktivit lidé zapojují a starají se o své sousedy. Hlavně o seniory, kteří jsou nejvíce náchylní nákazou novým typem koronaviru. Všem moc děkujeme a buďte prosím opatrní a dbejte nařízení vlády a také města Lanškroun,“ uzavírá starosta Radim Vetchý.

Tisková zpráva města

© 2019 Lanškrounské fórum, Veškerá práva vyhrazena | Realizace HezkéWEBY.cz
Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas.