Vinaora Nivo Slider
06Červenec

Lanškrouňáci už nejsou ovce. Nenechávají si vše líbit

140706-ovceJeště nedávno dokázala lanškrounská ODS prosadit naprosto vše, co potřebovala. Za pomoci svých zcela loajálních koaličních partnerů z TOP 09, KDU-ČSL a dříve VPM a KALu dosazovala do vysokých pozic své známé, zakázky za desítky milionů dostávaly firmy, které nenabídly ani zdaleka nejlevnější cenu a veřejnost mlčela. Lidé si zanadávali u piva, nebo v internetové diskuzi a tím to skončilo. Opozice mohla mít tisíc rozumných připomínek, ale vždy byla převálcována.
V poslední době se ale situace začíná měnit. Do vedoucích pozic se sice dál dostávají lidé spojení s vedením města, staré budovy chátrají, aby mohly být postaveny nové, z jejichž stavby budou mít spřátelené stavební firmy větší profit. Velká změna je ale v tom, že veřejnost dává hlasitě najevo, že s tím nesouhlasí.
 

Tři příklady, kdy veřejnost nemlčela:
1) Odstranění nepohodlné ředitelky školy v Rudolticích a následné nerespektování výsledku konkurzu rudoltickou Radou vyvolalo obrovskou vlnu odporu nejen mezi občany Rudoltic. Sepisování petic a veřejné diskuze jsou jen částí toho, jak se rudoltičtí dokázali ozvat proti aroganci a silovému prosazování usnesení tamější starostkou. Rozhodnutí, alespoň zatím, zvrátit nedokázali, ale sdružení ZaNašeRudoltice nadále vyvíjí aktivity, které přispívají k demokratizaci obce.

2) Občané Lanškrouna se v anketě pěti tisíci hlasy zasloužili o to, že zde společnost LIDL postaví dětské hřiště. Ještě předtím, než proběhlo jednání mezi městem a LIDLem, úředníci se starostkou vybrali jako nejvhodnější pozemek pro stavbu ten na sídlišti U Papíren. Tuto lokalitu pak prosazovali a ve směšné internetové anketě nabídli dva pozemky v téže lokalitě, ze kterých si měli občané vybrat. Lanškrounské fórum proto vytvořilo anketu vlastní, ve které si měli občané zvolit, kde skutečně hřiště chtějí. Ankety se zúčastnilo téměř 400 lidí a zvolili jako nejvhodnější lokalitu Teslov. LIDL se na základě této ankety rozhodl, že hřiště skutečně postaví na Teslově.

3) Konkurz na ředitele ZŠ Dobrovského vyhrál „nečekaně“ radní za TOP 09 Pavel Dvořáček. Učitelé i rodiče žáků se proti tomu silně ohradili a upozorňují na střet zájmů i na pedagogické kvality Pavla Reslera, který konkurz prohrál. Jako jediný měl odvahu jít do konkurzu proti radnímu. Několik dalších účast v konkurzu zvažovalo, ale rozhodlo se nejít do předem prohraného zápasu. Nespokojení učitelé a rodiče dál vyvíjejí aktivity, kterými se snaží rozhodnutí Rady zvrátit. Zatím tedy není jasné, jestli dosáhnou svého, nebo jestli vedení města bude prosazovat po vzoru Rudoltic svou bez ohledu na tlak veřejnosti.


Arogance a rozhodování silou v Lanškrouně i Rudolticích tak má jeden velmi pozitivní výsledek. Občané se začali zajímat o věci veřejné, přestali být ovcemi a začali využívat svého práva podílet se na rozhodování. Vedení Lanškrouna i Rudoltic aktivnímu občanství brání a ze svých rozhodnutí neustupuje. Už na podzim ale budeme mít možnost vybrat si zástupce, kteří budou více naslouchat veřejnosti a přestanou sami sebe vnímat jako neomezené a nedotknutelné vladaře.

Matěj Brýdl

© 2022 Lanškrounské fórum, Veškerá práva vyhrazena | Realizace HezkéWEBY.cz
Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas.