22Září

Lanškrounské fórum nepřistoupí na svolávání uzavřených jednání zastupitelstva

190922 zastupitelstvoNa starostu města, Radima Vetchého, se obrátil jednatel společnosti SOMA s.r.o. Ladislav Verner s žádostí o svolání „uzavřeného pracovního jednání zastupitelstva“, na kterém by zastupitelé bez účasti veřejnosti projednali záměr vybudovat nový závod společnosti SOMA s.r.o. v lokalitě Za Výsluním. K výzvě o svolání neveřejného setkání se připojili i někteří zastupitelé ze stran Demokratické fórum, ODS a Společně pro Lanškroun.

Zákon o obcích připouští jednání zastupitelstva pouze za předpokladu, že se ho bude moci účastnit veřejnost. Podle výkladu ministerstva vnitra se zastupitelé mohou scházet na pracovních poradách, na kterých prodiskutují některé otázky ještě před veřejným jednáním. Ministerstvo ale varuje před tím, aby na neveřejných „poradách“ neproběhla debata, která by nahradila řádnou diskuzi na veřejném zastupitelstvu. Například spolek Oživení, které se věnuje tématům korupce a transparentnosti k uzavřeným jednáním zastupitelů píše: „Oblíbený “trik”, jak nutnost veřejnosti ze zasedání vyloučit či omezit, je pořádání tzv. “pracovních schůzí zastupitelstva”. Zastupitelé, nebo např. jen velká část zastupitelstva (bez “problémových” zastupitelů) se sejde na separátním jednání (klidně těsně před oficiálním zasedání zastupitelstva) a sporné body si tak dopředu a bez účasti veřejnosti a bez jakéhokoli záznamu “předjednají”. Následně na řádném zasedání zastupitelstva se hlasuje pouze o jednotlivých bodech s odkazem na diskuzi, která již proběhla na pracovní schůzi. Veřejnost tak v zásadě nemůže chápat, o čem a na základě jakých podkladů zastupitelé na řádném zasedání zastupitelstva jednají.“

Lanškrounské fórum se dlouhodobě staví proti uzavřeným jednáním zastupitelů. Pokládá je za netransparentní vylučování veřejnosti z projednávání důležitých bodů. Pan Verner má možnost, stejně jako kterýkoli jiný občan města, přesvědčit zastupitele k podpoře svých návrhů na veřejném jednání zastupitelstva, nikoli za zavřenými dveřmi.

© 2019 Lanškrounské fórum, Veškerá práva vyhrazena | Realizace HezkéWEBY.cz
Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas.