24Srpen

Po devíti letech se zvýší nájem v městských bytech

160809 bytyNájemníci lanškrounských městských bytů platí už devět let stejné nájemné. U většiny z nich nebyla zohledněna ani inflace a zvýšené náklady spojené s údržbou a opravou bytů. Výsledkem tak bylo zvyšování rozdílu mezi výší městského a tržního nájemného. Proto se vedení města a Městského bytového podniku rozhodlo nájemné od října zvýšit. Tato změna se bude týkat bytových i nebytových prostor.

I po zvýšení nájmů bude bydlení v městských bytech výrazně levnější, než bydlení u soukromníků, kde se nájmy podle znalců pohybují od 150 do 200 Kč za m2. Vůbec nejlevnější možností bydlení zůstanou tzv. sociální byty, které má město například na ulici Sokolská nebo na Pivovarském náměstí. Těch se zvýšení nájmů týkat nebude.

U ostatních bytů bude výše nového nájmu stanovena podle smluv mezi městem a nájemníky. „Zjednodušeně můžeme říci, že v průběhu času byly uzavírány tři kategorie smluv – smlouvy na dobu určitou, smlouvy na dobu neurčitou bez inflační doložky a smlouvy na dobu neurčitou s inflační doložkou,“ konstatuje jednatel Bytového podniku David Jirges. Vzhledem k tomu, že v jednotlivých obdobích byly uzavírány různé smlouvy, nemůže město upravovat výši nájmů všem rovnoměrně.

Lidé se smlouvou na dobu neurčitou a inflační doložkou pocítí navýšení nájmů nejméně – u nich bude nájem navýšen pouze o inflaci - tedy v průměru ze stávajících 49 Kč/m2 na 56 Kč/m2. U nájemníků, kteří mají smlouvu na dobu neurčitou bez inflační doložky, lze zvýšit nájemné maximálně o 20 % za tři roky – v této kategorii je v současnosti nájemné průměrně 50 Kč/m2, nové by pak mělo být 59 Kč/m2. Těm, kteří mají smlouvu na dobu určitou, je možné určit nájemné do výše odhadní ceny bytu za m2, rozhodnutím Rady města však nejvýše o 40 %. Nyní je průměrné nájemné v tomto typu smluv 65 Kč/m2, nové pak bude v průměru necelých 80 Kč/m2. I když je u smluv na dobu určitou navýšení nejvýraznější, přesto zůstává hluboko pod odhadní cenou, která činí 100 Kč/m2.

„Z nájemného se hradí opravy a údržba společných prostor domů, jako jsou například chodby. Dále to jsou také opravy v jednotlivých bytech a celkové rekonstrukce. Právě cena stavebních prací a jednotlivých služeb od roku 2010, kdy se nájemné zvyšovalo naposledy, vzrostla natolik, že současná výše nájmů neodpovídá realitě,“ říká starosta města Radim Vetchý. Cílem je také postupně sjednotit ceny nájemného a vytvoření ceníku bytů, ve kterém bude uvedena cena za m2.

Město Lanškroun vlastní asi 560 bytů různých velikostí. Převažují byty 2+1 o velikosti kolem 50 m2 a zájem o ně je velký, jak dokládá Radim Vetchý: „Na losování a dražbě bytů bývá na jeden byt i několik desítek zájemců. Přesto, že město Lanškroun postupně byty opravuje, některé jsou ještě ve stavu, kdy se stavěly, proto vyžadují větší investice. Ostatní drobnější opravy provádíme neustále. Věřím, že i zvýšení nájmů pomůže kvalitu městských bytů zlepšit a že nájemníci budou s bydlením spokojení.“ Pracovníci Městského bytového podniku nyní jednotlivé domy procházejí, hodnotí jejich stav a plánují potřebné investice.

Ke zvýšení nájemného přistoupilo v poslední době mnoho měst. Velká vlna zdražování začala už na počátku roku. Města ho zdůvodňují hlavně velkým rozdílem mezi tržními nájmy a cenami pronájmu městských bytů. Nájmy zvýšili v tomto roce například v Jičíně, Náchodě, ve Vyškově či v Kopřivnici. A další města se budou přidávat. Od nového roku by se mělo zvýšit nájemné i v Ústí nad Orlicí.

Průměrné ceny za m2:
190824 byty

 

Tisková zpráva města

© 2019 Lanškrounské fórum, Veškerá práva vyhrazena | Realizace HezkéWEBY.cz
Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas.