18Prosinec

Město má na stole převod budovy gymnázia na Pardubický kraj

180925 gymplNovorenesanční budova Gymnázia Lanškroun patří městu Lanškroun, zřizovatelem školy je ale Pardubický kraj. Město na rozdíl od kraje tak nemůže dosáhnout na dotace, které by přispěly k dalšímu rozvoji školy. Honosná budova Gymnázia, která je jednou z dominant náměstí J. M. Marků, by mohla z tohoto důvodu patřit nově právě kraji. Tím dojde k úspoře při nákladných rekonstrukcích, které budou na budově v brzké době potřeba. Kraj bude moci, na rozdíl od města, hradit investice do budovy z finančních programů Evropské unie na podporu školství. Cílem je také zachovat vzdělávací funkci budovy.

O převodu budovy se v minulých letech jednalo už několikrát, o konečné dohodě bude zastupitelstvo hlasovat ve středu 18. prosince. „Pro studenty a občany se nic nezmění. Všichni jsme jak občané města, tak občané kraje, takže se nás převod z jednoho veřejného subjektu na druhý, nedotkne. Kraj bude smlouvou zavázaný o sídlo gymnázia pečovat, v opačném případě ho musí převést zpátky městu. Stejné podmínky platí i pro případný prodej. Pokud by kraj již neměl o budovu zájem, bude smluvně zavázán nabídnout ji bezúplatně zpátky městu Lanškroun,“ vysvětluje pravidla převodu starosta města Radim Vetchý. Díky těmto vyjednaným podmínkám tak nehrozí, že by kraj v budoucnu budovu privatizoval. Převod budovy podporuje také ředitelka gymnázia Věra Šverclová, jak uvádí v žádosti Pardubického kraje: „Skutečnost, že zřizovatel, tedy Pardubický kraj, není vlastníkem budovy, komplikuje žádosti o přidělení finančních prostředků z EU, neboť pořízení investičního vybavení bývá vázáno na stavební úpravy.“

Město Lanškroun investovalo peníze v poslední době například při rekonstrukci laboratoří chemie a fyziky. Vybudovány byly nové šatny, opraveno bylo také sociální zařízení, šatny u tělocvičny a byt školníka byl přestavěn na knihovnu a studovnu. Od roku 2010 tak město proinvestovalo přes 10 milionů korun. A další finance v řádu několika desítek milionů korun historická budova vyžaduje v nejbližší době, jinak by bylo ohroženo další fungování školy, případně by mohla být ohrožena bezpečnost studentů a zaměstnanců školy. „V plánu je neodkladná rekonstrukce střechy, schodů uvnitř budovy a také venkovní fasády. Všechny tyto opravy může kraj financovat pomocí dotací, na které by město nedosáhlo. Příjem z evropských fondů zvýší úroveň studia na místním gymnáziu,“ dodává místostarosta Miloš Smola.

V současné době činí nájemné asi 700 tisíc korun ročně. Tento příjem pokryje provoz, ale na další velké investice už nezbývá. „Gymnázium Lanškroun navštěvuje téměř 300 studentů, kteří se pak hlásí a úspěšně vystudují vysoké školy. A spousta z nich se do Lanškrouna vrací a obohacují další chod města. Proto se snažíme ve spolupráci s Pardubickým krajem nastavit pro chod gymnázia nejlepší možné podmínky,“ uzavírá místostarosta Oldřich Strnad.

Tisková zpráva města

© 2019 Lanškrounské fórum, Veškerá práva vyhrazena | Realizace HezkéWEBY.cz
Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas.