Vinaora Nivo Slider
05Květen

Občanské iniciativě se nelíbí městská anketa. Proto udělali vlastní

140505-hristeObčanská iniciativa Lanškrounské fórum se rozhodla zveřejnit anketu (http://kde-v-lanskroune-by-melo-vzn.vyplnto.cz/), ve které mohou občané města vybírat z dvanácti lokalit, kde by podle nich mělo stát nové dětské hřiště. Konkrétně se jedná o Rákosníčkovo hřiště, které v Lanškrouně bude stavět společnost LIDL. Lanškroun byl vybrán díky více než pěti tisícům hlasů občanů města. Jediným úkolem města Lanškroun je v tomto případě najít správný pozemek pro stavbu hřiště a poskytnout ho zmíněné společnosti.
Vedení města se rozhodlo pro vytvoření ankety (http://www.vyplnto.cz/databaze-dotazniku/rakosnickovo-hriste/), ve které však nabízí pouze dvě lokality. Ty jsou navíc od sebe vzdáleny jen asi 500m. Zbytek města je tak zcela opomenut a nemá šanci na nové dětské hřiště dosáhnout.

Lanškrounské fórum proto vytvořilo anketu s možností výběru z dvanácti lokalit. Hlasování probíhá stejně jako u městské ankety – přes server VyplňTo.cz. Hlasovat lze pouze jednou z jednoho počítače. Druhé a každé další hlasování nebude započítáno. Tak se zabrání manipulacím s hlasováním.
V nabídce ankety Lanškrounského fóra jsou lokality, kde je prostor pro stavbu hřiště. Do ankety byly zařazeny i dvě varianty, které nabídlo město Lanškroun – tedy nové hřiště na sídlišti U Papíren, nebo přestavbu hřiště Za Střelnicí. V anketě naopak chybí například sídliště Dvorské Lány, kde je velké a kvalitní dětské hřiště. Do ankety byl zařazen mimo jiné tzv. „Teslov“, kde si občané přejí podle diskuzí hřiště nejvíce.

Z městské ankety jsou zklamáni zejména ti, kteří se aktivně podíleli na shánění hlasů do soutěže o stavbu hřiště. Diskutující Věra Marková na Facebooku například píše: „Jsem velice zklamaná z tohoto velice omezeného výběru. V oblasti Teslova bydlí spousta mladých rodin s dětmi. Příště si asi rozmyslím, jestli má vůbec cenu hlasovat, když už je to předem rozhodnuto.“ A s kritikou městské ankety pokračuje zástupce Lanškrounského fóra Radim Vetchý: „Anketu města jsem chtěl také vyplnit, ale jelikož nesouhlasím ani s jednou možností, k vyplnění nedošlo. Chybí mi tam ještě jedna možnost - JINÉ, kde lidé vyjádří svůj názor na to, kde by si přáli hřiště a kde podle nich hřiště nejvíce chybí. Byla by to taky možnost vyjádřit nesouhlas s navrženými lokalitami.“

„Výsledky ankety po skončení hlasování zveřejníme a předáme vedení města Lanškroun. Je na radnici, jestli se pokusí přání občanů vyjít vstříc a LIDLu nabídne pozemek v takové lokalitě, ve které hřiště podle občanů nejvíce chybí. Konečné rozhodnutí je ale samozřejmě na společnosti LIDL, která bude celý projekt financovat,“ říká Matěj Brýdl z Lanškrounského fóra. Hlasování probíhá od 5. do 12. května.

Může se stát, že výsledek ankety Lanškrounského fóra nebude mít na zvolenou lokalitu žádný vliv. Jasně se ale ukáže, kde skutečně si občané nové hřiště přejí. Pokud by se daná lokalita nezamlouvala společnosti LIDL, tak výsledek ankety může být inspirací pro lanškrounské zastupitele, až budou příště rozhodovat o stavbě dětského hřiště.

Tisková zpráva Lanškrounského fóra

© 2022 Lanškrounské fórum, Veškerá práva vyhrazena | Realizace HezkéWEBY.cz
Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas.