Vinaora Nivo Slider
21Duben

Znepokojení s postupem vedení města při požáru galvanovny

Jsme velmi znepokojeni včerejším postupem vedení města a městského úřadu při požáru galvanovny. Občané města nebyli varováni před možným únikem chemických látek do ovzduší. Stovky lidí požáru přihlížely, ostatní měli otevřená okna.
Během požáru nezazněla VÝSTRAHA SIRÉNOU ohlašující všeobecnou výstrahu (zazněl pouze požární poplach před 12. hodinou). Nezazněla také VÝSTRAHA V ROZHLASE, jak se objevilo v médiích. Rozhlas je teprve ve výstavbě.
Občané ale nebyli varováni ani POJÍZDNÝM ROZHLASEM, který má v případě nebezpečí fungovat. Zajišťuje ho zpravidla městská policie.

140421-pozarJediným varováním tak byla zaslaná SMS několika málo lidem, kteří jsou zaregistrováni na městském webu. A také upozornění zveřejněné na městských stránkách. Nikdo z vedení města neposlal toto vyjádření ani do redakce nejčtenějšího portálu ve městě (Lanškrounsko.cz), aby se o něm dozvědělo co nejvíce lidí. Navíc se nejednalo o požár bývalé galvanovny, jak tvrdil městský úřad, ale současné galvanovny.

Podle krizového plánu je varování občanů před nebezpečím v kompetenci starostky města. Ta ale byla celé odpoledne zaměstnána rozdáváním rozhovorů do celostátních médií. Starostka byla u požáru přítomna a podle svých slov žádala okolostojící, aby nestáli přímo u budovy. Myslíme si, že absolutní prioritou mělo být plošné varování občanů. Až na posledním místě komunikace s pražskými redakcemi.

Jediným štěstím je, že pravděpodobně nedošlo k úniku nebezpečných látek. Riziko bylo ale obrovské. A bez varování mohlo mít fatální následky.

Lanškrounské fórum

© 2022 Lanškrounské fórum, Veškerá práva vyhrazena | Realizace HezkéWEBY.cz
Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas.