Vinaora Nivo Slider
30Červen

Výběr ředitele ZŠ Dobrovského – střet zájmů opět neřešen

140630-dobrovskehoLanškrounem v posledních dnech hýbe kauza výběru ředitele ZŠ Dobrovského. Do výběrového řízení se přihlásil učitel Pavel Resler a dosavadní ředitel ZŠ ve Štítech, lanškrounský radní a zastupitel za TOP 09 Pavel Dvořáček. Konkurz vyhrál právě Pavel Dvořáček a Rada města, ve které sám zasedá, ho následně jmenovala ředitelem. Toto rozhodnutí se setkalo s odporem mezi učiteli i mezi rodiči žáků, kteří tuto školu navštěvují.
Nechci a neumím hodnotit manažerské a učitelské dovednosti Pavla Reslera, nebo Pavla Dvořáčka. Výhodou Pavla Reslera je to, že ve škole učí, zná tamější prostředí, žáky i pedagogy. Pavel Dvořáček již zastával funkci ředitele a proto má s řízením školy zkušenosti.

Velký problém ale vidím v tom, že Pavel Dvořáček je členem Rady města, která má konečné slovo při výběru ředitele. On sám vnímá, podle svých slov na zastupitelstvu, svůj střet zájmů spíše jako handicap. Nebylo by podle něj fér, aby nemohl být jmenován ředitelem jen proto, že je členem Rady.

Přestože je tento střet zájmů právně zřejmě v pořádku, tak z morálních důvodů je pro mě zcela nepřijatelný. Ve výběru ředitele mají konečné slovo radní. A přestože se Pavel Dvořáček hlasování nezúčastnil, tak ostatní mohli být zcela nepochybně ovlivněni tím, že s ním sedí v sedmičlenné Radě a každé dva týdny s ním jsou ve styku. A Pavel Dvořáček patřil celé volební období mezi nejvěrnější a nejloajálnější radní i zastupitele.

K ovlivnění výsledku konkurzu sice dojít nemuselo a je možné, že v případě doporučení Pavla Reslera konkurzní komisí by Rada zvolila právě jeho, ale to dnes již nikdo nezjistí. Pavel Dvořáček se měl ještě před podáním přihlášky do konkurzu rozhodnout, zda chce zůstat radním, nebo se chce spíše ucházet o funkci ředitele ZŠ Dobrovského. To, že se rozhodl zůstat v Radě a k tomu se přihlásil do konkurzu a následně se nechal jmenovat ředitelem, je neomluvitelný střet zájmů, který nejde vrátit zpět – a to ani dodatečnou rezignací na některou z funkcí.

Věřím, že se nepotvrdí spekulace o tom, že Pavel Dvořáček byl vybrán ještě dříve, než se konkurz konal a starostka města za něj lobbovala na krajském úřadě. Taková dávka klientelismu a personální korupce by byla ukázkou toho, že Lanškroun je ještě zkaženější, než jsme si všichni mysleli.

Matěj Brýdl

PS: Pavel Dvořáček není prvním členem vedení města, který byl v tomto volebním období zvolen do vysoké městské funkce. Stanislav Popelář (ČSSD) byl jmenován velitelem městské policie dokonce přesto, že nevyhrál výběrové řízení.

V sedmičlenné Radě města tak budou pouze dva radní, kteří nejsou svým zaměstnáním odpovědní Radě města:
Stanislava Švarcová (ODS) - starostka – uvolněna z funkce ředitelky ZŠ speciální (zřizovatelem kraj)
Monika Dušková (ODS) – ředitelka ZŠ A. Jiráska
Zdeněk Baborák (ČSSD) – ředitel kina
Stanislav Popelář (ČSSD) – velitel městské policie
Pavel Dvořáček (TOP 09) – ředitel ZŠ Dobrovského

Ladislav Verner (KDU-ČSL) – soukromý sektor
Lukáš Boháč (ODS) – soukromý sektor

Většina radních je tak finančně závislých na městě Lanškroun. Potencionálně tak mohou hlasovat o vlastních odměnách, čehož někteří z nich v minulosti využili (například 12. 12. 2012 Monika Dušková a Zdeněk Baborák).

© 2022 Lanškrounské fórum, Veškerá práva vyhrazena | Realizace HezkéWEBY.cz
Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas.