03Duben

Z původního kulturního domu se stalo Multifunkční centrum L´art

Po jednadvaceti měsících stavebních prací na kulturním domě se občané Lanškrouna dočkali jeho otevření.

Stavební práce na kulturním domě započaly 30. června 2017. Generálním zhotovitelem stavby byla firma OHL ŽS, a.s., Brno, která byla vybrána na základě výběrového řízení. Realizace probíhala podle návrhu a projektu stavby i interiéru, které vypracoval Atelier 90 s.r.o. architekta Ladislava Vlachynského.

Vysoutěžená cena představovala částku 138 mil. korun bez DPH. Vícenáklady za dobu stavby do dnešního dne nečiní více jak 10 % z původní vysoutěžené ceny. Náklady na vybavení se v současné době pohybují okolo 14 mil. korun. Nejedná se však o konečnou částku. Při zahájení stavebních prací se očekávalo dokončení stavby a její předání v září 2018. Během stavby vyvstaly jisté komplikace, jako například potřeba přepracování některých částí projektové dokumentace, a ty zapříčinily opakovaný odklad termínu dokončení.

Nový multifunkční sál o rozměrech 16,5 x 23 m v přízemí nabízí pohyblivé akustické zařízení, které umožňuje měnit parametry sálu pro různé příležitosti, jako jsou například plesy, festivaly, kongresy, výstavy, hudební kluby, malou scénu i přednášky s promítáním.

Realizaci všech akustických prvků provedla firma Soning Praha.

Prostory sálu jsou variabilní s maximální kapacitou 600 návštěvníků, kteří sedí na křeslech od české firmy Form design Kozmice. Podstatou multifunkčnosti je možnost zasunutí elevace pod režii a také možnost jeviště zcela demontovat a postavit na jiném místě v potřebných rozměrech.

V hlavním sále jsou umístěny kamery, které umožňují přímý přenos do 11 obrazovek umístěných ve vile i v novostavbě.

Součástí novostavby jsou také dva bary, kterým byla přidělena jména Nonet a Orion, podle oblíbených kapel, které v 60. a 70. letech minulého století působily v tehdejším Společenském domě.

V bezprostřední blízkosti objektu je k dispozici více než sto parkovacích míst a je zde také jedno parkovací místo pro autobus.

Přízemí v Langerově vile se zanedlouho stane zázemím pro Kulturní centrum Lanškroun a je zde také zázemí pro catering.

Místnosti v prvním patře budou sloužit jako salónky, klubovny a učebny. Salónky nesou jména členů rodiny zlatníka Rudolfa Emila Langera - salónek Georg, Hugo, Rudolf, Agatha, Bertha, Kamilla a Natalie.

V patře je zrestaurován slavnostní sál, tzv. bývalý technický kabinet s plastickým stropem, v němž jsou zakomponovány iniciály R. E. Langera.

Kulturní dům byl pojmenován L´art. Název je nositelem mnoha významů. Odkazuje na původního majitele vily zlatníka Rudolfa E. Langera, na město Lanškroun a překlad slova "art", jako umění. Jeho grafická podoba vzešla z dílny grafické designérky Ivy Návojské Pechmanové. Prvním, kdo vyslovil slovo L´art, byl zahradní architekt Zdeněk Sendler, který je zároveň autorem studie budoucího parku u kulturního domu.

Tisková zpráva MÚ

© 2019 Lanškrounské fórum, Veškerá práva vyhrazena | Realizace HezkéWEBY.cz
Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas.