Vinaora Nivo Slider
12Červenec

Díky správnému rozhodnutí v roce 2015 má město v současné době 160 milionový úvěr ještě „za levno“

Díky správnému rozhodnutí v roce 2015 má město v současné době 160 milionový úvěr ještě „za levno“

V roce 2015 stálo vedení města před zásadním rozhodnutím, zda investiční úvěr na výstavbu kulturního domu a polikliniky ve výši 160 mil. Kč fixovat či nikoliv. Po několika jednáních s experty a finančním odborem města bylo rozhodnuto úvěr zafixovat.

Nejlepší nabídku městu tehdy poskytla úvěrující instituce Česká spořitelna, a.s., kdy byla vyjednána úroková sazba 1,15 % na 19 let, s možností úvěr kdykoliv splatit a s možností úvěr čerpat téměř 4 roky.

Dnes je již splaceno přes 37 mil. Kč. Letošní úrok z úvěru bude činit částku cca 1,4 mil. Kč. Proti této částce lze započíst výnosové úroky, které jsou generovány z finančních prostředků na běžných účtech města. Jedná se o finanční prostředky, které má město sice zapojené do rozpočtu pro letošní rok, ale nejsou doposud čerpány. Poměr nákladových a výnosových úroků je 2:1 ke konci května 2022, tj. 600 tis. vs. 300 tis. Kč. Pro zjednodušení si lze situaci představit tak, že pokud by byl zachován stejný trend, tak město Lanškroun stojí půjčených 120.000,- Kč přibližně 700,- Kč (0,58 %) ročně.

Kdyby nebyl úvěr fixován a byl by úročen plovoucí úrokovou sazbou (např. PRIBOR 3M), byla by dnes úroková sazba přes 6 % s tím, že se bude pravděpodobně ještě tato sazba do konce roku zvyšovat. To by znamenalo, že by město letos zaplatilo na úrocích kolem 7,5 mil. Kč.

Ing. Josef Fuchs, MBA, Lanškrounské fórum

© 2022 Lanškrounské fórum, Veškerá práva vyhrazena | Realizace HezkéWEBY.cz
Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas.